2013 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu

18 Temmuz 2013 Kategori : Genel, PYBS Duyuru

Tercih kodları, bursluluk kodları ve tercih listeleri http://www.meb.gov.tr ile
http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde yayınlanacaktır.
2013 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına katılan öğrencilerin aldığı PYBS puanı 2013-
2014 eğitim öğretim yılı için geçerli olacaktır.
Bu kılavuzda; 2013 yılı PYBS sonucu parasız yatılı veya burslu okuma hakkı kazanan
öğrencilerin yerleştirilmesiyle ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.
Öğrenciler “PYBS Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”na ve ilgili mevzuata,
http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilecektir.
Parasız yatılılık ve bursluluk kaydını kayıt süresi içerisinde yaptırmayan öğrenciler bu
haklarından vazgeçmiş sayılır.
Parasız yatılılığa hak kazandığı okula süresi içinde parasız yatılı kaydını yaptırmayan
öğrencilerin ilgili yönetmelik gereğince parasız yatılılıktan bursluluğa geçirilmesi mümkün
değildir.
Parasız yatılı okumaya hak kazanan öğrenciler bu haklarını tercihi doğrultusunda
yerleştirildiği okulda öğrenim görmeleri kaydıyla kullanırlar. Bu nedenle parasız
yatılılığı başka bir okulda kazanan öğrencinin, nakil işlemi için kayıtlı olduğu okul
müdürlüğüne de başvuruda bulunması gerekmektedir.
Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs verilmez

Kılavuz için tıklayınız.

65 Yorum yapılmış

meral

Slm. Kılavuz olarak açılan adresten kazanıp kazanmadığı yahut 2013 taban puanlarını bulamadım. Oğlum 6.sınıf puanı 415,675 genel başarı 6626 yüzdesi 2,73, il başarı sırası 245 yüzdesi 1,4 kontenjanı diğer. Bence puanı kazanmaya yetmiyecek gibi ama yinede bilmek istiyorum. Alakanız için teşekkür ederim. Saygılar

admin

@meral : 22 temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında bursluluk başvurusu yapınız. Başvuru yaptıktan sonra 22 Ağustos tarihinde kazanıp kazanmadığı açıklanacak. Oğlunuzun puanı sadece 2011 yılı taban puanında yüksek, diğer taban puanların altında kalmış. Ama kesinlikle başvuru yapmanızı öneririm. İnşallah kazanır.

emin

slm. bemin puanım 346.603 il başarı sırası 33 genel başarı 3639 genel başarı yüzdesi 4,88 il başarı yüzdesi 0,26 ve bide çıklama bölümünde kazanıp kazanmadığım yazmıyor sizce kazanmışmıyımdır

admin

@emin: 22 Temmuz – 2 ağustos tarihleri arasında bursluluk ve/veya yatılılık tercihi yapmanız gerekiyor. 22 Ağustos ta burs ve yatılılık sonuçları belli olacak.

emre

admin 5.sınıfım puanım 463 il% 064,genel%2,25 kazanma ihtimalim varmı teşekkürler..

admin

@emre: Puanınız son 3 yılın taban puanlarından epey yüksek. İnşallah kazanırsınız.

berika

tercıh işlemlerını nasıl yapıyoruz bılgı verırmısınız? teşekkurler….

admin

@berika: Başvuru için güvenlik numarası gerekiyor. Mart ayında başvuru sırasında size verilen kağıtta yazıyor. Bulamadıysanız/bilmiyorsanız, öğrenim gördüğünüz okula gidip öğrenebilirsiniz. Başvuru sırasında okulunuzdan da yardımcı olurlar.
https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/DPY/SNV04002.ASPX bu siteden bursluluğun kodunu öğreniyorsunuz.

https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/DPY/SNV00004.ASPX bu siteden de bilgilerinizi girerek başvuru yapıyorsunuz. Daha sonra okula gidip obaşvurunuzu onaylatıyorsunuz.

Zeynep

ben 10. sınıfta okuyorum Kılavuzda TERCİH VE YERLEŞTİRME başlığının 4.1. b bendinde yazılana göre ben bursluluk başvurunu yapamayacakmıyım

admin

@zeynep: Bursluluk başvurusu yapabilirsiniz. Tercih listesine kimlik numaranızı girdiğinizde bursluluk kodunu girersiniz. Kılavuzda tam olarak ifade edilmemiş olabilir.
Kılavuzun 4.1.e bendini incelersen orada yazıyor.
Bursluluğu kazanan ortaokul ve imam hatip ortaokulları ile
orta öğretim okulu/kurumu öğrencilerinin bursluluk kayıt işlemeri …

hatiicee

Kardeşim 6. sınıf sınavdan 432.844 puan aldı bursluluk için tercih yapması gerekiyor ama biz bursluluk tercih kodunu bulamadık.Bize yardımcı olursanız, bir bilgi verirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.İyi günler.

admin

@hatiicee: 5., 6. ve 7. sınıfların başvuru yapmalarına gerek yok. Sınav başurusu sırasında yaptıkları bursluluk tercihi kabul edildi. Tercih koduna baktığınız sayfanın en altında yazıyor.

sema

5.sınıf öğrencisi de bursluluk için tercih yapacak değil mi?Okulda müdür yardımcısı 2 ağustosta tercih yok 2 ağustosta sonuçlar açıklanacak demiş.

admin

@sema: 5. sınıf öğrencileri tercih yapmayacak. Sonuçlar 22 Ağustos ta açıklanacak.

halil

admin biz kazandıkmı kazanmadıkmı yazmıyor birşey ??

admin

@halil: 8., 9., 10. ve 1.. sınıfların tercih yapması gerekiyor5,6,7 ler için tercihe gerek yok. Sonuçlar 22 Ağustos ta açıklanacak.

yılmaz

admin 9.sınıftayım.bursu seçmek istiyorum.
1-güvenlik kodunu öğrenip bireysel olarak başvurur yapılırsa ve de okula gidip başvurunun yapıldığını söylersek okul idaresinden herhangi bir belge imzalama söz konusu mu?
2-okulun öğrenci başvuru yapmadan önce başvuru yapması mümkün mü?

admin

@yılmaz: ilk sorunun cevabı olarak kılavuzun 7. sayfasınıdaki 2. maddenin d bendine göre “2013 PYBS Başvuru ve YBO Tercih Formu” çıktısının alınıp velinize imzalatılması gerekiyor.
Kılavuzun ekinde bulunan ek1 belgesinin, veli tarafından doldurulup imzalanmasından sonra, okul belgeye bağlı kalarak veli adına başvuruda bulanabilir. (Kılavuzun Sayfa 6 daki 2. maddenin b bendine göre)
2013 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu

YUNUSS

5-6 ve 7 sınıfların dpy ile ilgili ne yapmaları gerekiyor

admin

@yunus: Şuan herhangi bir işlem yapmalarına gerek yok.

ali

slm admin ben 9.sınıftayım puanım 236,1690 tercih yapma gerek var mı

admin

@ali: Kontenjanınız diğer veya ailesinin bulunduğu yerde okul yok kontenjanı ise epey düşük. Ama yine de başvurabilirsiniz.

yelda

9.sınıf öğrencisiyim okulumun pansiyonunda kalmak için tercih yapmak istiyorum ama tercih kodunu bulamıyorum meb in sayfasında da yayınlanmadı

admin

yelda: Tercih listesine tıklayınız. Açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı girdiğinizde sayfanın altında listede oklunuzun adı yok mu?

yelda

hayır yok

admin

@yelda: Hiç mi tercih görünmüyor, yoksa sadece okulunuz mu görünmüyor?

yelda

hiç tercih görünmüyor

admin

@yelda: Okulun ile iletişime geçersen, seni daha iyi bilgilendirirler. Kız/erkek pansiyonlarında yer var mı?

hatice

puanım 333 il başarı sırası 37 il başarı yüzdesi 0.44 genel başarı sırası 4489 genel yüzde 6.02 kontenjan okul yok kontenjanı bilgi verirseniz sevinirim

admin

@hatice: Sınıfınızı yazmamışsınız. Puanınız düşük. Yinede başvurmanız gerekiyorsa, mutlaka başvuru yapınız.

sanane

ben 5. sınıfım 495 puan aldım 1 yanlışım çıktı ve ben para mı yatılımı diye tercih yapmadım yapacak mıyım? ben parayı seçeceğim

sanane

ben 5. sınıfım 495 puan aldım 1 yanlışım çıktı ve ben para mı yatılımı diye tercih yapmadım yapacak mıyım? ben parayı seçeceğim genel sıram 117 yüzdelik dilim 0,4

admin

@sanane: Tebrik ederim. 5,6 ve 7. sınıflar tercih yapmıyorlar. 5,6 ve 7. sınıflar sınava başvurmakla bursluluk tercih etmiş oluyorlar. Bursluluğunuz hayırlı olsun.

necati

ben 5.sınıf pybs sınavından 433 aldım ve tercih yapacak mıyım bursluluk için

admin

@necati: 5,6 ve 7. sınıfların tercih yapmasına gerek yok.

h-

ben 6.sınıfım pybs sınavından 429 puan aldım okuldan tercih yapmam gerekir mi

admin

@h-: Tercih süresi geçti. 5,6 ve 7. sınıfların, sınava başvuru sırasında yaptıkları bursluluk tercihi onaylandığı için tercih yapmadılar.

ahmet

5, 6 ve 7. sınıfların bursluluk tercihleri ile 8, 9, 10 ve 11. sınıfların parasız yatılılık için pansiyonlu okul tercihleri 22 Temmuz-02 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılacaktır. ibaresi yazıyor. siz burada tercih yapmayacak diyorsunuz ama burda tercih yapacak diyor.

admin

@Ahmet: Kılavuzda dediğiniz açıklama var. Kılavuzdaki maddelere uygulama sırasında uyulmayabiliyor. 22 Temmuz 2 ağustos tarihlerinde başvuru için tercih kodu gerekiyordu. BU tercih kodunu öğrenmek için T.C. Kimlik numaranızı girip tıkladığınızda “Sınav başurusu sırasında yaptıkları bursluluk tercihi kabul edildi. ” gibi bir açıklama vardı. Açıklamadan anlaşılacağı gibi tercihiniz sınav başvurusu sırasında yaptığınız bursluluk tercihi kabul edilmiş. 22 ağustos tarihinde sonuçlar açıklanacak.

ele işte

admin ben bursluluğu kazandım ama benim trcihten felan haberim yokyani benim bursum yanar mı

cem teberoğlu

bursluluk sınavına hangi sınıftaki öğrenciler girebiliyor yani benim bildiğim 4.5.6.7.8. ssınıflar girebiliyordu doğru olan nedir kafam karışık.2.cisi bursluluk sınavında bu yeni getirilen kazak sistemi olacakmı yani boşluk doldurma getirilmiş büyük sınavlarda sadece test yokmuş sadece boşluk doldurmamı yoksa hem test hem boşluk doldurma mı yoksa bu kazak sistemi diğer sınavlar yani mesala üniversite sınav sistemi içinmi geçerli? bu konularda aydınlatırsanız sevinirim. tşkler şimdiden

admin

@cem teberoğlu:Bursluluk sınavına 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıf öğrencileri girebiliyor.
Diğer soruna gelince, henüz bir bilgim yok. Sınav başvuruları şubat mart aylarında oluyor. O zamana kadar sistemi oturturlar. Net bilgi sahibi oluruz.

damla

admin ben 10. sınıfım ve burs istiyorum açıklama kısmı boş kazanıp kazanmadığımız ne zaman belli olacak ayrıca kazanınca yapmamız gerekenler neler? burs istediğim için sınavdan sonra hiçbir yere başvurmadım bir şey yapmam gerekiyor muydu şimdiden teşekkürler…

admin

@damla: 22 Temmuz 2 ağustos tarihleri arasında tercih yapmanız gerekiyordu.Okulunuzla irtibata geçiniz. Sonuçlar 22 ağustosta açıklanacak.

ben

pybs sınavı sonuçları 22 ağustosta saat kaçta açıklanacağını bana bildirirmisiniz.Ayrıca ben 6.sınıfım
630 PUAN ALDIM SİZCE KAZANIR MIYIM

admin

@ben: saat kaçta açıklanacağını bilmiyorum. Öğrenince bilgi veririm.

ÖZGE NURR

Merhaba . Ben 7. sınıfım. puanım 433,228, genel başarı sıram 1712, genel başarı yüzdem 0,87, ildeki başarı sıram 39, ildeki başarı yüzdem 0,41. Okuldaki öğretmenlerim bana kazanacağımı söyledi. Ama ben hala tedirginim. kazanıp kazanmadığımız hala açıklanmadı. ben daha önce bir çok görevli numarayı aradım fakat bana 22 ağustosta açıklanacak dediler. bugün baktım fakat hala açıklanmamış. eğer açıklandığını öğrendiğiniz bir sayfa varsa linkini atabilir misiniz?

zehra

Merhaba admin ben 9. Sınıf öğrencisiyim çok şükür bursluluğu kazandım ama şimdi ne yapacağıma dair hiç bi fikrim yok lütfen yardımcı olur musun

admin

@zehra: Okulunuz eylül ayı ve ekim başı gibi bursluluk kazanan öğrencilerin onay işlemini yapar. Okullar eğitim öğretime başladıktan sonra okul idaresine bilgi verirsiniz. İstedkleri bankanın şubesinden hesap açarsınız. Zİraat Bankası ndan hesap açarsanız, bursluluk diye belirtirseniz, hesap işletim ücreti kesmiyorlardı. Hesap numaranızı okula bildiriyorsunuz.

abdullah

5. sınıflara bursuluk olacakmı

admin

@abdullah: Önümüzdeki sınavda sınava girebilirler.

meltem

Merhaba oglum 3.sınıfta okuyor.bursluluk sınavlarına girmesini istiyorum.nereye basvurmalıyım.ona iyi bir egitim sunabilmek için nerelere basvuru yapmam gerek.yardımcı olursanız vereceginiz bilgi bize ışık olacak.tesekkürler

Msamet

6 sınıfım 2014bursluluk sınafına kaydolmak istiyorum

Msamet

Nasil olabilirim

furkan

Merhaba ben 5 sinif ogrencisiyim 2014 pybs dan 357 puan aldim kazanip kazanmadigim belli değil nazil ogreniyoruz

admin

@furkan: 06-15 ağustos arasında tercih yapmanız gerekiyor. 22 ağustosta bursluluğu kazanıp kazanamadığınız açıklanacak.

Halis

Admin lutfen cevap ver 10.sinfim 382 ile2370. Oldum kazanabilirmiyim.İlk kaca burs veriyorlar diger cocuk kontenjanindan

admin

@halis: Kazanma ihtimaliniz yüksek. Kaç kişiye burs veriliyor bilmiyorum.
Geçen sene bir tanıdığım 7.sınıf diğer kontenjanda 6000 sırada bursluluğu kazanmıştı.

filiz

merhaba ben 2014 de pybs den 347.3950 puanı aldım genel başarı durumum 5561 bursluluk sınavını kazanabilirmiyim

admin

@filiz: Sinifiniz nedir?

nisa

merhaba kızım 5.sınıf puanı 462 küsür genelde 2891. il 43 kazanır mı ?ve biz tercih yapacakmıyız.başvuru yapıldığında ,bursluluk olarak tercih yapılmıştı çünkü.eğer tercih yapılacaksa tekrar aynı evrakları bizden isteyeceklermi.devamlı iş olmadığı için durumumuzu evraklandıramıyoruz.
ne yapmalıyım.

banu

tercih nedir

Mehmet

2015 pybs de 9. Siniflarin tercih yapmalari gerekiyor mu

admin

Evet tercih yapmanız gerekiyor

Sponsor

Son Yorumlar